VII FESTIWAL ZIÓŁ W BLANKACH

To był piękny dzień!

VII Festiwal Ziół w Zielarskiej Wsi Blanki.

Zielarska Wieś Blanki to jedyna miejscowość tematyczna na terenie Gminy Lidzbark Warmiński.

Wszystkich przybyłych gości powitał Wójt Gminy Fabian Andrukajtis, który wraz z Iwoną Plaskota oraz Lucją Kuczyńską ze Stowarzyszenia Babki Zielarki otworzył Festiwal.

Pani Lucja, która jest również sołtysem wsi Blanki obchodziła tego dnia imieniny, więc nie mogło zabraknąć życzeń i tortu.

Licznie przybyli mieszkańcy, goście oraz turyści mogli skorzystać

z atrakcji przygotowanych przez organizatorów m.in. spróbować zupy pokrzywowej czy naleśników z pokrzywą.

Na najmłodszych czekały animacje i zabawy przygotowane przez harcerzy hufca Hufiec ZHP Ziemi Lidzbarskiej, Gminne Centrum Kultury w Pilniku Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Lidzbarku Warmińskim.

Na placu pojawiły się stoiska wystawiennicze z produktami regionalnymi, oryginalnymi zabawkami, pamiątkami i przysmakami. Dużym zainteresowaniem cieszył się punkt wyplatania eko-wianków z Pani dr inż. Beata Płoszaj – oczywiście z warmińskich ziół.

W części artystycznej na scenie zaprezentowali się: Kapela Ludowa Furman Kraszewo, Kapela Ludowa Rogóżanie, Zespół Kalina Barcji, ZTL Perła Warmii, Reprezentacyjna Orkiestra Dęta Gminy Lidzbark Warmiński, Trąbale – zespół muzyki myśliwskiej, Zespół Elektroniczni z Centrum Rozpoznania i Wsparcia Walki Radioelektronicznej Lidzbark Warmiński oraz wokaliści z Gminnego Centrum Kultury w Pilniku. Po raz pierwszy w Blankach wystąpiła grupa bębniarska Boomeranci z Olsztyna.

Tradycyjnie podczas Festiwalu rozstrzygnięto konkursy kulinarne.

W konkursie „Ziołowe Pieczywo”:

I miejsce zdobyła Jadwiga Żmijewska za paluchy z czosnkiem i pietruszką,

II miejsce zajęła Joanna Łobata za chlebek nadziewany ziołami,

III miejsce zdobyła Katarzyna Cybulska za chlebek czosnkowo – ziołowy.

W konkursie „Ziołowy Napój”:

I miejsce zdobyło KGW Ignalin za żabi płyn czyli nalewkę z piołuna,

II miejsce otrzymała Agnieszka Ostap za napój moc natury,

III miejsce – Joanna Łobata za ziołowa lemoniadę.

Nie zabrakło również rozmów o ziołach, wielu ciekawostek o zastosowaniu ziół przez dawnych Warmiaków nie tylko w kuchni, ale i w życiu codziennym o którym dowiedzieliśmy się podczas panelu pt. ,,Etnograficzne spojrzenie na zielarstwo” z dr hab. Stanisław Czachorowski prof. Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

A na tych, którzy chcieli sprawdzić swoją wiedzę z zakresu zielarstwa czekały konkursy przygotowane przez Babkę Zielarkę Annę Pacanowską, która przeprowadziła również kurs latania na miotłach.

Wieczór zwieńczyła zabawa pod gwiazdami z Zespołem Czesław Band.

W przyszłym roku mamy nadzieję spotkać się na VIII Festiwalu Ziół połączonym z jubileuszem dziesięciolecia istnienia Stowarzyszenie „Babki Zielarki”

Organizatorami festiwalu byli:

Stowarzyszenie „Babki Zielarki”,

Mieszkańcy Blanek,

Urząd Gminy Lidzbark Warmiński oraz Gminne Centrum Kultury w Pilniku.

Zadanie współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Partnerzy strategiczni: Akustyk Mont Sp. z o. o., Veolia PL Veoli Północ Sp. z o. o.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło: Radio Olsztyn

Opiekę medialną nad wydarzeniem objęła: TVP3 Olsztyn

Serdeczne podziękowania dla: GOPS Lidzbark Warmiński, Hufca ZHP Ziemi Lidzbarskiej, Lidzbarskiego Domu Kultury, Zespołu Tańca Ludowego Perła Warmii, Zespołu Elektroniczni z Centrum Rozpoznania i Wsparcia Walki Radioelektronicznej Lidzbark Warmiński, Trąbali – zespołu muzyki myśliwskiej, Zespołu Kalina Barcji, Kasi i Roberta Kimbar Group, Państwa Stolarskich za udostępnienie miejsca na parking oraz WSZYSTKICH, którzy brali udział w przygotowaniach do wydarzenia!

Fotorelacja w zakładce GALERIA.

Zapraszamy również do obejrzenia innych fotorelacji, relacji na żywo, filmu na: www.facebook.com/gckpilnik/