ŚWIĘTO PLONÓW 2023

Już 26 sierpnia w sobotę odbędzie się wspaniałe, barwne Święto Plonów w gminie wiejskie Lidzbark Warmiński, w miejscowości Pilnik, które jest częścią naszej kultury, tradycji i polskiej tożsamości wsi.

Wspólnie z całą społecznością wiejską będziemy dziękować Bogu za zebrane plony, a rolnikom za ich ciężką pracę, dzięki której codziennie na nasze stoły trafia polski chleb.

Lokalne produkty, piękne wieńce i moc atrakcji!!!

Wydarzenie rozpocznie się o godz. 13.00 mszą świętą dziękczynną w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Lidzbarku Warmińskim przy ul. Wiejskiej.

Następnie uroczysty korowód uda się pod Gminne Centrum Kultury w Pilniku, gdzie odbędzie się dalsza część wydarzenia: tradycyjny ceremoniał w wykonaniu Zespołu Furman, Kapeli Rogóżanie oraz Zespołu Tańca Ludowego Perła Warmii, a po nim czas na wystąpienia zaproszonych gości oraz uhonorowanie zasłużonych rolników z gminy Lidzbark Warmiński.

Święto Plonów to również występy zespołów regionalnych oraz degustacja regionalnych dań.

Ponadto odbędą się warsztaty pieczenia chleba, mini jarmark, strefa zabaw dla dzieci w tym animacje, dmuchańce, zabawy, darmowa wata cukrowa oraz m.in. pokaz sprzętu służb mundurowych.

Podczas wydarzenia rozstrzygnięte zostaną konkursy: najpiękniejszy wieniec dożynkowy, najładniejsze stoisko wystawiennicze, najpiękniejszy wieniec dożynkowy według publiczności oraz Estetyczna Wieś.

Na koniec integracyjna zabawa taneczna „pod chmurką” dedykowana mieszkańcom gminy oraz wszystkim uczestnikom wydarzenia.

Organizatorami wydarzenia jest Gmina Lidzbark Warmiński Urząd Gminy Lidzbark Warmiński oraz Gminne Centrum Kultury w Pilniku.

Partnerem strategicznym jest Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa Oddział Terenowy w Olsztynie. Partnerami głównymi są: Przedsiębiorstwo Handlowo – Usługowe Perkoz Spółka z o.o., Kancelaria Podatkowa Krzysztof Szota oraz Zakład Mięsny Lenarcik.

Święto Plonów w Gminie Lidzbark Warmiński dofinansowane jest przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa w ramach bezzwrotnej pomocy finansowej.