VII FESTIWAL ZIÓŁ W BLANKACH 2024

Poznaj praktyczne zastosowanie ziół i ,,chwastów” rosnących obok Ciebie!

Zielarska Wieś Blanki zaprasza wszystkich miłośników zielarstwa, przyrody, ekologii, naturalnych smaków i zapachów na ,,VII Festiwal Ziół”.

Jak co roku odbędzie się prezentacja wyrobów z ziół, warsztaty oraz konkursy o tematyce zielarskiej. Nie zabraknie również warsztatów zupy z pokrzywy, a także możliwości degustacji nietypowych dań przygotowanych z ziół. Uczestnicy będą mieli okazję wziąć udział w warsztatach tworzenia eko-wianków z kwiatów i innych roślin.

Podczas tej edycji wydarzenia odbędzie się panel poświęcony roli zielarstwa w życiu dawnych Warmiaków oraz wierzeniom i magicznym właściwościom ziół, który poprowadzi dr hab. Stanisław Czachorowski, prof. Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego na Wydziale Biologii i Biotechnologii w Olsztynie.

W trakcie festiwalu, oprócz konkursów dla publiczności, rozstrzygnięte zostaną konkursy kulinarne „Ziołowy napój” i „Ziołowe pieczywo” – zachęcamy do zgłaszania się do ww. konkursów – termin mija 23 czerwca br.

Na scenie zaprezentują się grupy artystyczne z regionu oraz zespoły ludowe, a także po raz pierwszy odbędą się występy grupy bębniarskiej. W ramach festiwalu będzie można odwiedzić jarmark z wyrobami lokalnych rzemieślników i stoiska z naturalnymi przetworami czy przyprawami. Na wszystkich uczestników festiwalu będą czekały różnorodne atrakcje, w tym strefa animacji dla najmłodszych. Wydarzenie zwieńczy koncert muzyczny z zabawą pod gwiazdami.

Festiwal rozpocznie się tradycyjnie mszą św. o godz. 13.00 w kościele p.w. Świętego Michała Archanioła w Blankach. Po mszy nastąpi przemarsz na plac i oficjalne otwarcie festiwalu.

Organizatorami festiwalu jest Stowarzyszenie „Babki Zielarki”, Mieszkańcy Blanek, Urząd Gminy Lidzbark Warmiński oraz Gminne Centrum Kultury w Pilniku

Zadanie współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Partnerzy strategiczni: Akustyk Mont Sp. z o. o., Veolia Północ Sp. z o. o.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło: Radio Olsztyn

Opiekę medialną nad wydarzeniem objęła: TVP3 Olsztyn

Będzie ziołowo, ekologicznie, klimatycznie!

To będzie dzień bliżej natury!