SMAKI BABCI W MIŁOGÓRZU 2024

W sentymentalną podróż w krainę dzieciństwa zabrali nas organizatorzy festiwalu Smaki Babci w Miłogórzu, którymi byli mieszkańcy Miłogórza, gmina wiejska Lidzbark Warmiński oraz Gminne Centrum Kultury w Pilniku.

Było to wyjątkowe wydarzenie, które połączyło ludzi, kulturę i smaki.

Na terenie rekreacyjnym przy świetlicy wiejskiej pojawiły się stragany i namioty ze smakołykami z przepisów naszych babć. Mieliśmy okazję wysłuchać opowieści Agaty Grzegorczyk – Wosiek, autorki bloga ,,Przepisy ze śpiewnika” oraz książki „Historia na talerzu. Rodzinne opowieści, których się nie zapomina, kresowe smaki, do których się wraca”.

Każdy mógł obejrzeć wystawę sprzętów i dawnych urządzeń z kuchni babci oraz „esioków” i urządzeń współpracujących, a potem wziąć udział w warsztatach własnoręcznego tkania tkanin.

Dla najmłodszych przygotowana była strefa animacji i rozrywki z dmuchańcami oraz zabawami analogowymi z okresu PRL-u przygotowanych m.in. przez harcerzy. Konkursy dla najmłodszych zorganizowali strażacy z OSP Stryjkowo.

Na scenie zaprezentowały się: Zespół Tańca Ludowego Perła Warmii, Zespół Pieśni i Tańca Ignalin, Kapela Ludowa Furman z Kraszewa, Kapela Ludowa Rogóżanie i wokaliści pracowni wokalnej GCK w Pilniku.

Wydarzeniu towarzyszył KONKURS KULINARNY na dania z przepisu babci w kategoriach dorosłych i dzieci.

Nagrodzeni zostali:

kategoria – deser z dzieciństwa babci

I miejsce – Oliwia Suchomska za ciasto z truskawkami

II miejsce – Julia Maconko za dziwolągi, czyli pączki kładzione łyżką

III miejsce – Bartosz Łobaty za niebiańskie wafle

wyróżnienie – Marcin Werbicki za blok czekoladowy

kategoria – danie obiadowe

I miejsce – Jadwiga Żmijewska za swojską zupę szczawiową z jajkiem, okraszonymi ziemniaczkami oraz pierś z kaczki w sosie śliwkowym z kopytkami oraz kompotem z rabarbaru

II miejsce – Agnieszka Ostap za chłodnik z botwinki

III miejsce – Aneta Plaukszto za pierogi z kapustą i ziemniakami

wyróżnienie – Joanna Łobata za warmińskie pyzy z mięsem.

Jak podkreślił Wójt Fabian Andrukajtis największą wartość w życiu gminy mają takie inicjatywy jak ta, która zrodziła się właśnie w mieszkańcach Miłogórza.

Podczas imprezy można było również obejrzeć efekty termomodernizacji Świetlicy w Miłogórzu, która jako jedna z 9 świetlic była objęta programem „Poprawa efektywności energetycznej budynków i instalacji publicznych w gminie Lidzbark Warmiński” z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych.

Na zakończenie organizatorzy zaprosili wszystkich do wspólnej zabawy pod gwiazdami z Zespołem Singers.

Zapraszamy do obejrzenia obszerniejszych fotorelacji i wideo-relacji w zakładce „Galeria” oraz na www.facebook.com/gckpilnik i www.instagram.com/gckpilnik/

Organizatorzy składają serdeczne podziękowania:

Partnerom Festiwalu: Hufiec ZHP Ziemi Lidzbarskiej, ZTL Perła Warmii, Zespół Pieśni i Tańca Ignalin.

Partnerom konkursu kulinarnego: HOTEL KRASICKI**** GOŚCI OD WIEKÓW, Zespół Pałacowy i Folwark Galiny, Lotyifoto Wojciech Wójcik, Związek Gmin Warmińsko – Mazurskich, Lidzbarski Dom Kultury LDK

DZIĘKUJEMY!