Zespół “FURMAN”

Zespół FURMAN powstał 5 października 2015 r. w Kraszewie. Założycielem, kierownikiem artystycznym, kompozytorem nowych pieśni, aranżerem oraz akordeonistą jest Jacek Sobczak – instruktor muzyczny Gminnego Centrum Kultury w Pilniku. Przygoda z muzyką zaczęła się od tego, że przekonał jedenastu mieszkańców Kraszewa, w tym cztery małżeństwa do wspólnego muzykowania, ucząc ich wszystkiego od podstaw. W krótkim czasie uszyli sobie stroje, które miały być wyróżnikiem kapelę. Panowie ze starej przyczepy ciągnikowej zrobili wspaniały wóz drabiniasty, który stał się ich transportem na koncerty a jednocześnie ozdobą zespołu. Wóz był wszędzie rozpoznawalny.

Początki były trudne, ale każdy dawał z siebie wszystko, a w późniejszym czasie były efekty. Dopasowali się niesamowicie dobrze – panowie opanowali instrumenty muzyczne, a panie wypełniły to wszystko swoim pięknym głosem. Obok popularnych, znanych utworów, zespół w swoim repertuarze posiada stare, odnajdywane w zeszytach, zapomniane pieśni i stara się odtworzyć ich oryginalne brzmienie. Można ich posłuchać i zobaczyć na gminnych i powiatowych wydarzeniach. W 2019 roku kapela nagrała płytę, na której znalazło się 14 utworów. Nakład rozszedł się błyskawicznie, z czego wszyscy byli zadowoleni.

W październiku 2020 roku zespół obchodził 5 – lecie swojej działalności artystycznej.

W czerwcu 2021 roku w Jezioranach odbył się XXXVI Wojewódzki Przegląd Kapeli i Zespołów Śpiewaczych Warmii i Mazur. Na tę imprezę przybyło wiele rożnych zespołów, kapel, solistów po to, by zabawić publiczność i jednocześnie wziąć udział w konkursie. Wszyscy dobrze się bawili, a kapela na przeglądzie zajęła 3 miejsce.

Kapela zagrała między innymi w:

Kraszewie, Jezioranach, Blankach, Henrykowie, Babiaku, Pilniku, Kochanówce, Runowie, Stryjkowie, Miłogórzu, Ogorzelinach, Stawigudzie, Gietrzwałdzie, Węgorzewie.

Pierwszy skład “Furmana “:

  • Jan Sawka – kontrabas
  • Andrzej Przybysz – diabelskie skrzypce
  • Tadeusz Matera – bęben
  • Jacek Sobczak – harmonia
  • Andrzej Koźlik, Marek Wielgo, Jerzy Morka
  • Maria Pawlak, Barbara Koźlik, Celina Morka, Jadwiga Przybysz, Władysława Matera
  • w póżniejszym czasie dołączyli Zbigniew Piętka, Bożena Daniluk i Jan Dul.